Коротко про кобзу
Ко́бза
-
(1) український лютнеподібний струнний щипковий музичний інструмент, в якому струни розташовані як на грифі, так і на корпусі (приструнки).
-
(2) український варіант 6 або 7 струнної гітари.
-
(3) український варіант 4 струнної домри
-
(4) назва волинки на Поліссі, а також в Білорусі та в Польщі.
-
(5) до 1940 р. синонім багатострунної бандури.
Залежно від тлумачення терміну, на кобзі грають, притискаючи пальцями струни на грифі в поєднанні з щипком відкритих струн на корпусі.
Українська кобза скоріш за все походить від тюркського кобизу й була занесена на терени нинішньої України тюркськими племенами. Аналогічні українській кобзі інструменти існують також в Азербайджані (qopuz), Туреччині (kopuz), Угорщині (koboz) та в багатьох інших країнах, що історично мали зносини з тюркськими народами.
Існування вживання терміну "кобза" як нар. щипк. інструменту в Україні простежується за документами 14 ст[1].
Уявлення про первісну лютнеподібну К. дають стародавні картини про козака Мамая (інструмент лютнеподіб. форми).
Кобза існувала в Україні ще в XV—XVI століттях, належала до типу лютневих інструментів (див.mandora), що побутували на Заході. В літературних джерелах цей лютнеподібний інструмент звався бандурою *на латинський кшталт*. Згодом лютноподібна кобза вийшла з ужитку, і на зміну їй прийшов більш удосконалений гібрид барокової лютні з кобзою торбан, та *старосвітська* бандура. Органологічну відмінність цих інструментів досить важко зрозуміти.